मंगलबार १६ आश्विन २०८०
https://www.highrevenuegate.com/df70x27m?key=a4489bb3ce2c074750f89527257a9f0f


नदीमा वडाध्यक्षका छोराको श`व भेटियो

प्रकाशित मिति । ९ फाल्गुन २०७९

बझाङः सेती नदिमा हाम फालेर बझाङमा वडाध्यक्षका छोराले आत्महत्या गरेका छन्।

सेतीमा हाम फालेर बेपत्ता भएका छबिस पाथिभेरा गाउँपालिका–४ का ३१ वर्षीय नरेश थापाको शव फेला परेको जिल्ला प्रहरी कार्यालय बझाङले जनाएको छ।

थापाले दुर्गाथली गाउँपालिका–२ झनाना नजिकबाट सेतीमा हाम फालेका थिए। प्रहरीका अनुसार हाम फालेको ठाउँबाट करिब १५० मिटर तल ढुंगाको कापमा थापाको शव फेला गरेको हो।

एक पुरुषले आफ्नी श्रीमतीको अ’वैध सम्बन्ध आफ्नै बुवा’संग भएको थाहा पाएपछि अनौठो गरेका छन् ।

उनले पहिला बुवाको श्रा:द्ध गरेका छन् त्यस’पछि ज्या’न लिएका छन् । आफ्नै आँखा’ले दुई जनाको अ’वैध स’म्बन्ध देखेपछि उनले य’स्तो कदम उठाएका हुन् । बुहारी’संग य’स्तो स’म्बन्ध बनाउने बुवा’लाई उनले म’रि’सकेको मानेर श्रा’द्ध गरेका हुन् ।

उनले पहिले पिताको विधि’पूर्वक श्रा द्ध गरे त्यस’पछि पिताको ज्या’न लिए । उनले पिता र श्रीमतीले अ’वैध स’म्बन्ध राख्दै गरेको आफ्नै आँखाले देखेका थिए । त्यस्तो दृष्य देखेको भोलीपल्ट उनले कपाल मुण्डन गरेर बुवाको श्रा:द्ध गरे ।

जि’उँदै बुवाका नाममा तर्पण दिए र त्यसैदिन राती पिताको ज्या’न लिएको भारतीय सञ्चारमाध्यमले जनाएको छ । टाइम्स अफ इण्डियाका अनुसा’र यो घ’टना राज’स्थानको अलवर जिल्लाको हो ।

६० वर्षका रामसिंह यादवको ज्या’न लिएको घ’टनामा प्र:हरीले उनका छोरालाई पक्रा’उ गरेको छ । ३२ वर्षका छोरा प्रदीप यादवलेनै पिताको ज्या’न लिएको खुलेको हो । पक्रा:उ परेका प्रदीपले पिताको ज्या’न लिएपनि कुनै पश्चा’त्ताप नभएको बताएका छन् ।

आ:रोपी छोराले मंगलबार बेलुकीनै पिताको ज्या’न लिने योजना बनाएका थिए । बेलुकी केही नभनी घरबाट हिँडेका प्रदीपले राती घरको छतमा आएर बिजुलीको खम्बामा प्रयोग हुने डि’स्कले हा’ने’र पिताको ज्या’न लिएका हुन् ।

राष्ट्रपतिमा देउवालाई अघि सार्न दबाब

पौडेल र सिटौलाको नाम चर्चामा आए पनि देउवालाई अघि सार्न सकिन्छ कि भनेरै उम्मेदवारको निर्णयमा ढिलाइ भएको नेताहरुको दाबी

काठमाडौँ — राष्ट्रपतिमा माओवादीले समर्थन गर्ने वचन दिए पनि संसद्को ठूलो दल कांग्रेसले उम्मेदवार चयन गर्न सकेको छैन । राष्ट्रपतिका लागि सभापति शेरबहादुर देउवालाई नै अघि सार्नुपर्ने भन्दै पार्टीभित्र र बाहिरबाट पनि दबाब आएपछि कांग्रेसले निर्णय गर्न ढिलाइ गरिरहेको हो ।

कांग्रेसका एक शीर्ष नेताले सभापति देउवालाई उम्मेदवार बनाउने चर्चा हुनु र निर्णय लिन ढिलाइ हुनु संयोग मात्रै नभएको बताए । ‘देउवालाई राष्ट्रपतिमा अघि सार्न पार्टीभित्र र बाहिरबाट निकै दबाब छ, पाँच वर्षसम्मै प्रधानमन्त्री नहुने परिस्थिति रहने हो भने राष्ट्रपतिमा जानु उचित हुन्छ भन्ने संकेत परिवारभित्रबाटै देखिन्छ तर यसको पछि सबैको आ–आफ्नो स्वार्थ जोडिएका छन्, ‘देउवानिकट एक नेताले भने, ‘व्यावहारिक रूपमा सोच्ने हो भने दुई महिना अघिदेखि नै रामचन्द्र दाइ (पौडेल) लाई राष्ट्रपति बनाउने वचन दिइसक्नुभएको छ ।

उहाँलाई वचन दिएर आफैं त्यस पदमा अघि सर्दा पदको लोभ गरेको आरोप लाग्न सक्छ । शेरबहादुर दाइ आफैंले पनि म हुन्न, रामचन्द्रलाई वचन दिइसकेको छु भन्दै आउनुभएको छ, नैतिक रूपमा उहाँलाई अघि बढ्न कठिनाइ छ ।’

कांग्रेस संसदीय दलका प्रमुख सचेतक रमेश लेखक पार्टी सभापति नै राष्ट्रपतिका लागि अघि सर्ने चर्चामा आफूलाई विश्वास नभएको दाबी गर्छन् । सैद्धान्तिक रूपमा कार्यकारी प्रमुख भइसकेको व्यक्ति आलंकारिक राष्ट्रपति पदमा जान नहुने तर्क उनको छ ।

‘मलाई पार्टी सभापति राष्ट्रपतिमा जानुहुन्छ भन्ने लाग्दैन, सैद्धान्तिक र राजनीतिक रूपमा पनि यस्तो कदम सही हुन्न,’ लेखकले कान्तिपुरसँग भने, ‘प्रधानमन्त्रीको काम, कर्तव्य र अधिकारसम्बन्धी हाम्रो संवैधानिक व्यवस्था भारतसँग मिल्दोजुल्दो छ । भारतमा अहिलेसम्म पूर्वप्रधानमन्त्री राष्ट्रपति भएका छैनन् । हाम्रोमा पनि कार्यकारी शक्तिको अभ्यास गरिसकेको व्यक्ति राष्ट्रपतिमा जानु राम्रो देखिन्न । अहिले चलिरहेको चर्चा सही हो भन्ने मलाई लाग्दैन ।’

कांग्रेसबाट राष्ट्रपतिका लागि रामचन्द्र पौडेल र कृष्णप्रसाद सिटौला चर्चा थिए । पौडेललगायत केही पदाधिकारीले उम्मेदवारको विषय टुंग्याउन केन्द्रीय कार्यसम्पादन समिति बैठक बोलाउन नेतृत्वलाई सुझाइरहेका छन् । प्रधानमन्त्री दाहालसँग संवादमा रहेका उपसभापति पूर्णबहादुर खड्का माओवादीको निर्णयपूर्व उम्मेदवार तय गर्न नहुने पक्षमा छन् ।

सभापति आफैं राष्ट्रपतिका लागि अघि सर्ने हो भने पौडेलले पनि साथ दिने वचन दिएका छन् । ‘पौडेलजीले तपाईं आफैं हुन खोजेको हो भने प्रस्तावक मै हुन्छु, होइन भने अब उम्मेदवारका बारेमा निर्णय गरेर जाऊँ भनिसक्नुभएको छ,’ स्रोतले भन्यो ।

कांग्रेस नेता अर्जुननरसिंह केसीले पनि सभापति आफैं अघि सर्न खोजेको चर्चा सुनेको बताए । उनले भने, ‘अहिलेको राष्ट्रिय परिवेश र स्थितिमा संसद्को ठूलो दलले राष्ट्रपतिमा दाबी गर्नु स्वाभाविक हो । त्यसमा पार्टी सभापति आफैं जानुभयो भने पार्टीको पूर्ण समर्थन हुन्छ ।’

कांग्रेसका अर्का एक नेताले भने पार्टीभित्र आ–आफ्नो स्वार्थलाई हेरेर व्यक्तिको चर्चा हुने गरेको बताए । देउवा राष्ट्रपतिमा जाँदा नेतृत्वका आकांक्षीलाई ठूलो राहत हुनेछ । कांग्रेसमा शेखर कोइराला, उपसभापति पूर्णबहादुर खड्का, महामन्त्री गगन थापासहितका नेता नेतृत्वका लागि संघर्ष गरिरहेका छन् । ‘देउवाजी नै अघि सरेमा समर्थन गर्न अझ सहज हुने संकेत प्रचण्डजीले कांग्रेसका दोस्रो तहका नेताहरूमार्फत गर्दै आउनुभएको छ तर उहाँले प्रत्यक्ष भन्नुभएको छैन,’ कांग्रेसका एक नेताले भने, ‘देउवाकै पक्षमा वातावरण बनाउने प्रयत्न भइरहेका छन् ।’

नेपाललाई राष्ट्रपतिको उम्मेदवार बन्न ओलीको प्रस्ताव

राष्ट्रपतिका लागि प्रधानमन्त्री दाहालले वचन दिए पनि कांग्रेस नेताहरू आश्वस्त हुन सकेका छैनन् । सरकार गठनको दुई महिनामै गठबन्धन परिवर्तन गर्दा आफूमाथि अस्थिरताको आरोप लाग्ने भएकाले त्यसबाट बच्न दाहालले कांग्रेस र एमालेबाहिरका व्यक्तिलाई राष्ट्रपतिमा अघि सार्न सक्ने आशंका कांग्रेस नेताहरूमा छ ।

कांग्रेस शीर्ष नेताहरूसँग आइतबारको बैठकमा माधवकुमार नेपालको नाम लिँदै दाहालले त्यस्तो संकेतसमेत गरेका थिए । एमाले अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीबाटै नेपालको नाम प्रस्ताव भए अप्ठ्यारो पर्न सक्ने जनाउ दाहालको थियो । कांग्रेस उम्मेदवारलाई एमालेले नमान्ने, एमाले उम्मेदवारलाई कांग्रेस र माओवादीले नमान्ने हो भने आफूलाई साझा उम्मेदवारमा अघि बढाउन नेपालले पनि सोमबार प्रधानमन्त्री दाहाललाई भेटेर आग्रह गरिसकेका छन् ।

प्रधानमन्त्रीका राजनीतिक सल्लाहकार हरिबोल गजुरेलले पात्रका हिसाबले देउवाको विषयमा माओवादीमा छलफल नभएको दाबी गरे । उनले पात्रभन्दा पनि पहिला मुख्य दलहरूमा राष्ट्रिय सहमतिमा जाने सैद्धान्तिक सहमति बन्नुपर्ने बताए ।


Last Updated on: February 21st, 2023 at 9:05 am


३६३ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया