सोमबार १५ आश्विन २०८०
https://www.highrevenuegate.com/df70x27m?key=a4489bb3ce2c074750f89527257a9f0f


साउदी दिदी-बहिनीको अस्ट्रेलियामा भएको मृ:त्युको रहस्य झनै गहिरि’यो

प्रकाशित मिति । ११ माघ २०७९ ।

काठमाडौ

पाँच वर्षअघि साउदी अरबबाट अष्ट्रे’लिया भागेका दुई दिदी’बहिनीको रहस्यमय मृ:त्युको मु:द्दा अझै समाधान हुन सकेको छैन । यी दुई दिदी’बहिनीको श’व प्रहरीले गत जुन ७ मा सिड्नीस्थित उनी’हरूको अपार्टमेन्टबाट निकालेको थियो ।

श’व फेला परेको करिब एक महिना’अघि दुई दिदी’बहिनी आसरा अब्दु’ल्लाह अस्लेही (२४) र अमल अब्दुल्लाह अस्लेही (२३) को मृत्यु भएको प्रह’रीले जनाएको छ । श’व फेला परेको करिब दुई महिना बिति’सक्दा पनि प्रहरीले मृ:त्युको कारण पत्ता लगाउन सकेको छैन ।

प्रह’रीले यी दुई दिदीबहिनीको अपा:र्टमेन्टमा जबरजस्ती पसेको कुनै सुराग फेला पार्न सकेको छैन । मृ:तकको श’वमा कुनै किसिमको निशाना छैन । प्रहरीले मृ:त्यु शंका:स्पद भएको बताएको छ ।

बीबीसी रिपोर्टका अनुसार डिटेक्टिभ इन्स्पेक्टर क्लाउडिया अल्क्र’फ्टले सर्व’साधारणलाई अपील गर्दै भनिन्, ‘हामीसँग यी केटीहरूको बारेमा धेरै जानकारी छैन । हामी आशा गर्छौं कि मानिस’हरू हाम्रो अनु:सन्धानमा मद्दत गर्न अगाडि आउ’नेछन्।’

यी दुई दिदी’बहिनीको बारेमा धेरै जान’कारी सार्व’जनिक रूपमा उपलब्ध छैन। दुवै दिदीबहिनी सन् २०१७ मा साउदी अरब’बाट भागेर अष्ट्रे’लिया आएका थिए । दुवैले यहाँ स्थायी शरणका लागि प्रशासन’समक्ष बिन्ती समेत गरेका थिए ।

दुवै दिदी’बहिनी ट्राफिक निय’न्त्रकको काम गर्थे । उनीहरू व्यावसायिक शिक्षा विद्यालयमा सँगै पढ्दै थिए । यी दिदी’बहिनीहरु कसैसँग धेरै घुलमिल नभएको छिमेकी बताउँ’छन् ।दुबै दिदीबहिनी बस्ने भवनका प्रबन्धकले स्थानीय सञ्चारमाध्यमलाई भने कि मृ:त्यु हुनु केही महिना’अघि दुवै दिदी’बहिनीले सु’रक्षा फुटे’ज जाँच गर्न भनेका थिए।

भवनका प्रबन्धक माइक’ल बेयर्डले आफूले अर्डर गरेको खानामा छेड’छाड भएको भन्दै दुवै चिन्ति’त रहेको बताउँछन्। तर सीसी’टीभी फुटेजको जाँचमा केही फेला परेन ।यी दुई दिदीबहिनीलाई केही चि’न्ता थियो, जसले सताएको उनले बताए । मृ:तकका परिवारलाई समेत शंका गर्ने कुनै प्रमाण नरहेको प्र’हरीले जनाएको छ ।

तर, प्र:हरीले यस विषयमा मौ:न बसेको छ । यो विषयले अष्ट्रेलि:यामा हेडलाइन बनेको छ । आत्महत्या, ह:त्या, ष:ड्यन्त्र जस्ता धेरै प्रकारका आशं:का व्यक्त भइरहेका छन् ।निस्सन्देह, स्थानीय मिडिया रिपोर्टहरूबाट केही सुराग’हरू फेला परेका छन्, तर प्रह’रीले अझै केही पुष्टि गरेको छैन।

अष्ट्रे’लियाको एउटा अखबारले आफ्नो रि’पोर्टमा यी दुई महिलामध्ये एक महिलालाई आफ्नो यौ’निकताका कारण साउदी अरबमा उत्पी’डनको डर लागेको र अर्की महिला नास्तिक भएको जनाएको छ । रूढिवादी देश सा’उदी अरबमा, समलि’ङ्गीता र नास्तिकता दुवै गैर’कानूनी छन्।

अस्ट्रे’लियन ब्रोडका’स्टिङ कर्पोरेशन (एबीसी) ले आफ्नो रिपोर्टमा यी महिलाको कोठाबाट क्रिस्चि’यन क्रस भएको हार फेला परेको बताएको छ ।अर्को रिपोर्टले अष्ट्रेलि’यामा स्थायी शरणका लागि दुबै दिदी’बहिनीको अनु’रोध अस्वीकार गरेको र उनी’हरूले घरको भाडा तिर्न संघर्ष गरिरहेको बताएको छ।

यी दिदीबहिनीको मृ:त्यु हुनुअघि धेरैपटक आफ्नो भवनको लबीमा एक अपरिचित व्यक्ति भेटिएको एक अज्ञात व्यक्तिले एबीसीलाई बताए। एकपटक सोध्दा उनले आफू यी दुई दिदी:बहिनीको अपार्टमे’न्टबाट आएको बताए ।

अस्ट्रेलियामा रहेका साउदी अरेबियाका महिला’हरू अस्रा र अमलको मृ:त्युबाट त्र’सित छन्। एक कार्यकर्ता र कलाकार सफाले भनिन्, ‘हामीमध्ये धेरै महिला डराउँछौं। साउदी’बाट भागेर विदेशमा बसोबास गर्ने महिला’हरूका लागि साउदी सरकार र उनीहरूका परिवारहरू खतरामा छन्।

दिना अली लस्लुमको केसलाई उद्धृत गर्दै सफाले भनिन् कि उनी २०१७ मा साउदी अरेबियाबाट फिलिपिन्समा भागिन् तर पछि साउ’दी फर्किन बाध्य भइन्। त्यसयता दिनाको कुनै खबर छैन ।

उनी भन्छिन् कि यो विश्वास गर्न गाह्रो छ कि आसरा र अमाल दुबैले सिड्नीमा आफ्नो ज्या’न लिए। उनीहरूमा केही गडबड भएको हुनुपर्छ। जसका कारण उनीहरू डराए र आफूलाई अ’रुबाट अलग गरे ।

अष्ट्रेलियाको ह्युमन राइट्स वाचका अनु:सन्धानकर्ता सोफी म्याकनिल भन्छिन् कि यी बहिनीहरूले अष्ट्रेलि’या सरका’रबाट कुनै सहयोग नपाएको स्पष्ट छ । अर्को देशका मानिसहरू’लाई नयाँ जीवन सुरु गर्न गाह्रो छ, तर साउदी महिला’हरू विशेष गरी क’मजोर छन्।

“यदि तपाइँ सिरियाली वा अफगान हुनुहुन्छ भने, तपाइँ समान अवस्थामा रहेका मानिसहरूको ठूलो समूहमा सामेल हुन सक्नुहुन्छ,” म्याकनेलले भने।

तर साउदीबाट आएका मानिसहरुको समुदाय निकै सानो छ । तिनी’हरूमा धेरै डर र गलत धारणा’हरू छन्। यस बाहेक उनीहरुले धेरै प्रकारको आर्थिक सम’स्याको सामना गर्नु परेको छ ।म्याकनिल भन्छन्, दुवै दिदीबहिनी आफ्नो सुरक्षा’का लागि यहाँ आएका थिए तर हामीले सहयो’ग गरेनौँ ।- डीसी नेपाल

परराष्ट्रमन्त्री पौड्याल र ईयू प्रतिनिधिमण्डलबीच भेटवार्ता

काठमाडौँ — नवनियुक्त परराष्ट्रमन्त्री विमला राई पौड्याल र युरोपियन युनियनको प्रतिनिधिमण्डलबीच बुधबार भेटवार्ता भएको छ । भेटमा नेपालका लागि युरोपियन युनियनकी राजदूत नोना डेप्रेज तथा नेपालका लागि फ्रान्स, फिनल्यान्ड र जर्मनीका राजदुतको पनि सहभागिता रहेको थियो ।

परराष्ट्र मन्त्रालयका अनुसार उक्त भेटमा आपसी हितका विविध विकास सहयोगका विषयमा छलफल भएको थियो ।

काठमाडौं-तराई द्रुतमार्ग अवलोकन गर्न पुगे रक्षामन्त्री उप्रेती

काठमाडौँ — नवनियुक्त रक्षामन्त्री हरिप्रसाद उप्रेती काठमाडौं–तराई द्रुतमार्ग अवलोकन गर्न पुगेका छन् । मन्त्री उप्रेती र प्रधानसेनापति प्रभुराम शर्माले बुधबार नेपाली सेनाको व्यवस्थापनमा निर्माण भइरहेको द्रूतमार्ग सडक आयोजनाअन्तर्गत विभिन्न स्थानहरूको स्थलगत निरीक्षण भ्रमण गरेका हुन् ।

उनीहरूले निरीक्षणको दौरानमा आयोजनाको हालसम्मको प्रगतिबारे जानकारी लिए । निरीक्षणका क्रममा रक्षामन्त्री उप्रेतीले जटिल भू-बनोटमा समेत आधुनिक उपकरणहरूको प्रयोग गरी भइरहेका कार्यहरुको प्रशंसा गरेको नेपाली सेनाद्वारा जारी विज्ञप्तिमा उल्लेख छ ।

मन्त्री उप्रेतीले उक्त कार्यलाई थप द्रुतगतिमा सञ्चालन गर्न रक्षा मन्त्रालयको तर्फबाट आवश्यक समन्वय एवं सहजीकरण गरिने उल्लेख गरे । साथै, उनले सेनालाई उच्च हौसला एवं मनोबलका साथ प्रविधिको अधिकतम प्रयोग गर्दै आयोजना छिटो सम्पन्न गर्न निर्देशनसमेत दिए ।


Last Updated on: January 25th, 2023 at 10:31 pm


३२०५ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया