मंगलबार १६ आश्विन २०८०
https://www.highrevenuegate.com/df70x27m?key=a4489bb3ce2c074750f89527257a9f0f


प्रकाशित मिति । २१ पुस, २०७९ ।

काठमाडौ । फिल्मको पर्दामा सुनिल सेट्टीले गुण्डासँग लडेका छन् र मानिसलाई उनीहरूको आवश्यकताको समयमा मद्दत गरेका छन् । तर के तपाईंलाई थाहा छ उनी वास्तविक जीवनमा पनि उद्धारकर्ता थिए ?

यी बलिउड अभिनेताले नेपालका सयभन्दा बढी महिलालाई मानव बेचबिखनबाट बचाएका छन् । सुनिलले प्रहरी, सामाजिक कार्यकर्ता र आफ्नी सासूको सहयोगमा भारतमा बेचिएका ती महिलालाई नेपाल फर्काउन विमान टिकटको व्यवस्था गरे ।

वाइसको एक भिडियोमा मानव बेचबिखनविरुद्ध कार्य गर्ने सामाजिक संस्था शक्ति समूहकी संस्थापक चरीमाया तामाङले सन् १९९६ मा नेपालको गाउँबाट बेचबिखन गरिएका युवतीलाई ‘भारतीय नायक’ सुनिल सेट्टीको सहयोगमा कसरी उद्धार गरियो भन्ने कुरा बताएकी छन् ।

भिडियोमा उनले भनेकी छन्, ‘५ फेब्रुअरी १९९६ मा कमाठीपुराको पूरै वे’श्यालय क्षेत्रमा प्रहरी र समाजसेवीले घेरा हालेका थिए । तिनीहरूले हामीलाई त्यहाँबाट निकाले र उद्धार गरियो । उद्धारपछि हाम्रो सरकारले हामीलाई फिर्ता ल्याउन मानेन । तिनीहरूले भने कि हामीसँग हाम्रो जन्म प्रमाणपत्र वा नागरिकता कार्ड छैन ।’

उनले भनिन्, ‘त्यतिबेला फिल्मका नायक सुनिल सेट्टीले हामीलाई साथ दिनुभयो । उद्धार गरिएका १२८ महिलाका लागि उनले काठमाडौं जान विमान टिकटको व्यवस्था गरे ।’

उक्त घटनालाई सम्झँदै सेट्टीले यस्ता विषयवस्तुमा फिल्म बनाउन सकिने बताएका थिए । उनले १२८ जना महिलालाई नेपाल फर्काउन निकै मिहिनेत गरेको समेत बताएका थिए ।

उनले बलिउड हंगामासँग भने, ‘हामीले उडान टिकटको मूल्यबारे सोचेका थिएनौं । लागत त्यति महत्वपूर्ण थिएन । त्यो परिश्रमको हिसाब थियो । मेरी सासूले सेभ द चिल्ड्रेन एनजीओ सुरु गर्नुभयो, जुन आज पनि सक्रिय छ । यसमा हामी सबैको आवद्धता छ । प्रेरणा उनीबाट आउँछ ।

उनी नै थिइन् जसले केटीहरूलाई बचाउने र माफियाको नराम्रो किताबमा पर्ने जोखिम उठाउने निर्णय गरिन् । सुनिलले मुम्बई पुलिस र नरेश गोयलको जेट एयरवेजको सहयोगमा उनीहरुलाई फर्काउन भूमिका खेले ।

‘हेराफेरी’ अभिनेता सेट्टीले आफूले उद्धार गरेका महिलाले आफ्नो नाम सम्झिएको बताए । ‘किनकि म एक अभिनेता हुँ,’ उनले भने, ‘तर धेरै मानिसले कडा परिश्रम गरे । पैसाभन्दा बढी, हामी सबैले यी महिलालाई मद्दत गर्न र माफियाबाट मुक्त गर्न चाहन्थ्यौं ।’ इण्डियन एक्सप्रेसबाट

बेलायती स्वास्थ्य सेवा संकटमा

आपत्कालीन उपचार अभावमा सातामा ३०० भन्दा बढी बिरामीको मृत्यु भइरहेको दाबी

लन्डन — जाडो बढेसँगै बेलायतले फेरि स्वास्थ्य संकट सामना गरेको छ । नेसनल हेल्थ सर्भिस (एनएचएस) इंग्ल्यान्डका अधिकारीले यही अवस्थामा बिरामीको चाप थेग्न अस्पताललाई कठिन भइरहेको बताएका छन् ।

सोमबारसम्म कम्तीमा ६ अस्पताल ट्रस्टले संकटको अवस्था सामना गर्नुपरेको बीबीसीले जनाएको छ । संकटको अर्थ उनीहरू पूर्ववत् अवस्थामा बिरामीको उपचार गर्ने सामर्थ्यमा छैनन् । केही अस्पतालका ए एन्ड ई (एक्सिडेन्ट तथा इमर्जेन्सी) विभाग संकटग्रस्त अवस्थामा पुगेको रोयल कलेज अफ इमर्जेन्सी मेडिसिनले जनाएको छ ।

रोयल कलेज अफ इमर्जेन्सी मेडिसिन (आरसीईएम) का अध्यक्ष डा. एड्रियन बोयलले समयमै आपत्कालीन उपचार नहुँदा सातामा तीन सयदेखि पाँच सय बिरामीको मृत्यु भइरहेको दाबी गरेका छन् । गुणस्तर निगरानी गर्ने आरसीईएमले यूकेको ‘ए एन्ड ई’ विभागले हालसम्मकै खराब अवस्था र बिरामीले सबैभन्दा बढी समय कुर्नुपरेको उल्लेख गरेको छ । ६ सातायता ए एन्ड ई आउने विरामीको संख्या १८ प्रतिशतले वृद्धि भएको छ ।

बेलायतको राष्ट्रिय स्वास्थ्य सेवा (एनएचएस) ले ब्रिटेनमा गत महिनाको तुलनामा यस महिना फ्लूका कारण अस्पताल भर्ना हुने बिरामीहरूको संख्या सात गुणा बढेको जनाएको छ । पछिल्लो तथ्यांकका अनुसार गतसाता अस्पतालहरूमा फ्लुबाट पीडित ३ हजार ७ सय ४६ जना बिरामी भर्ना भएका थिए । तीमध्ये २ सय ६७ जनाको स्थिति गम्भीर रहेको जनाइएको छ । एक महिनाअघि फ्लुका कारण भर्ना हुने बिरामीको संख्या ५ सय २० मात्रै थियो ।

पछिल्लो एक सातामा फ्लुका कारण भर्ना हुने बिरामीको संख्या ८० प्रतिशतले वृद्धि भएको एनएचएसले जनाएको छ । यसैगरी, अस्पतालहरूमा उपलब्ध प्रत्येक १० मध्ये ९ ओटा बेड भरिएका जनाइएको छ । फ्लुका कारण एनएचएसका हजारौं कर्मचारीले आकस्मिक बिदा लिएका छन् ।

एनएचएसका राष्ट्रिय चिकित्सा निर्देशक प्रा. सर स्टेफेन पावेलले भने, ‘हामीले दुःख साथ भन्नुपर्छ कि कोभिड प्रभावित बिरामीको संख्या बढिरहेका बेला फ्लुबाट पीडित बिरामीको संख्या पनि बढेकाले हामी दोहोरो दबाबमा परेका छौं ।’ उनले योग्य मानिसलाई कोभिड र फ्लुविरुद्धको निःशुल्क खोप लगाउन जति सक्दो चाँडो लगाउन पनि आग्रह गरे ।

एनएचएस कन्फेडेरेसनका प्रमुख म्याथ्यु टेलरले स्काई न्युजसँग कुरा गर्दै भनेका छन्, ‘म एनएचएस नेताहरूसँग दिनहुँ कुराकानी गरिरहेको छु । तीमध्ये सबैले जाडोमा अहिलेसम्मकै खराव अवस्था भोग्नुपरेको छ र यही अवस्था सामना गर्न सकिँदैन भनेका छन् ।’

सोसाइटी फर एक्युट मेडिसिनका अध्यक्ष डा. टिम कुकस्लेले एनएचएसले कोभिड महामारीभन्दा खराब स्थिति भोग्नुपरेको उल्लेख गर्दै सरकारले कडा कदम चाल्नुपर्ने बताएका छन् । विगत २६ वर्षदेखि एनएचएसमा आबद्ध चिकित्सक डा. सुनिल शाह यो नयाँ नभई बर्सेनि आउने समस्या भएको बताउँछन् । ‘बेलायतमा वृद्धवृद्धाको जनसंख्या धेरै छ । बूढाबूढी अस्पतालमा आइसकेपछि पूर्ण निको नभएसम्म घर पठाउन नमिल्ने हुँदा अस्पतालका बेड भरिभराउ भइरहेका छन्,’ शाहले कान्तिपुरसँग भने ।

मिड योर्कसायर हस्पिटल ट्रस्ट र लिड्स टिचिङ हस्पिटल गरी दुई अस्पतालमा कार्यरत ओरल एन्ड म्याक्सिलो फेसियल सर्जन कन्सलटेन्ट डा. शाह आफ्ना अस्पतालमा बेड अभावमा गएको बिहीबार र शुक्रबार क्यान्सरबाहेक सबै रोगको शल्यक्रिया रद्द भएको बताए ।

पर्व र बढ्दो जाडोका कारण विशेष गरी डिसेम्बर र जनवरीमा एनएचएसमा बढी चाप देखिने जनाउँदै शाहले केही महिनाका लागि मात्र थप बेड थप्न सरकारलाई पनि व्यावहारिक नहुने जनाए । उता, सेन्ट जोर्जेज हस्पिटलको कार्डियाक इन्टेन्सिभ केयर युनिटमा विगत ११ वर्षदेखि कार्यरत नर्स रिमा कँडेल पनि आफ्नो अस्पतालमा चाप बढिरहेको बताउँछिन् ।बिरामीको चाप धेरै बढेर शल्यक्रियाहरू धमाधम रद्द भएका उनले जनाइन् । ‘बिरामीको स्वास्थ्य अवस्था प्राथमिकतामा राखेर उपचार गर्दा रुटिङ अपरेसन क्यान्सेल भइरहेको छ,’ उनले भनिन् ।

बेलायतको लिबरल डेमोक्रेटिक पार्टीले विन्टर प्रेसर समाधानका लागि संसद् बोलाएर आपत्कालीन स्वास्थ्य योजना ल्याउन र राष्ट्रिय प्रमुख घटना घोषणा गर्न माग गरेको छ । सरकारले भने एनएचएस चाप बढिरहेको स्विकार्दै आगामी दुई वर्षका लागि हेल्थ एन्ड सोसल केयरमा १४.१ बिलियन पाउन्ड अतिरिक्त कोष विनियोजन गरिएको जनाएको छ । अस्पताल डिस्चार्ज तीव्र बढाउन थप ५० करोड पाउन्ड प्रदान गरिएको सरकारको भनाइ छ ।


Last Updated on: January 5th, 2023 at 7:07 pm


१४७ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया