सोमबार ०८ आश्विन २०८०
https://www.highrevenuegate.com/df70x27m?key=a4489bb3ce2c074750f89527257a9f0f


साम्पाङको नाममा अन्तरिम आदेश

प्रकाशित मिति । १० पुस, २०७९ ।

साबुन फ्याक्ट्री निर्माण एवं सञ्चालन गर्ने भनेर भवन बनाउन धमाधम श्रमदानमा जुटेको बेला अदालतबाट आदेश जारी

सुनसरी — माया धराने साबुन फ्याक्ट्री निर्माण एवं सञ्चालन गर्ने भनेर भवन बनाउन धमाधम श्रमदान जुटाइरहेका बेला धरान उपमहानगरपालिका एवं प्रमुख हर्कराज साम्पाङ राईविरुद्ध अन्तरिम आदेश जारी भएको छ । राष्ट्रिय वन क्षेत्रको अतिक्रमण गरेर सरकारबाट भोगाधिकार प्राप्त नगरी उक्त फ्याक्ट्री निर्माण कार्य नगर्न नगराउन विराटनगरस्थित उच्च अदालतले बुधबार उक्त आदेश जारी गरेको हो ।

स्थानीयलाई रोजगारी प्रवर्द्धन गर्दै उक्त फ्याक्ट्री सञ्चालन गर्न भनेर साम्पाङले ड्रिम प्रोजेक्टको रूपमा धरान–२० स्थित जलकन्या सामुदायिक वन क्षेत्रमा जनश्रमदान जुटाइरहेका थिए । अदालतको आदेशपछि उक्त फ्याक्ट्रीको भविष्य संकटमा परेको छ ।

सुनसरीको वन कार्यालयका प्रमुख (वन अधिकृत) भीमबहादुर कालिकोटेका अनुसार नगरप्रमुख साम्पाङले राष्ट्रिय वन क्षेत्रमा पर्ने जग्गामा भोगाधिकार प्राप्ति नगरी जबरजस्ती फ्याक्ट्री सञ्चालन गर्न लागेकाले पुस १ मा उच्च अदालतमा अन्तरिम आदेशसहितको उत्प्रेषण परमादेशका लागि मुद्दा दर्ता गरेको थियो ।

उच्च अदालतका न्यायाधीश रामबहादुर थापा र किरणकुमारी गुप्ताको संयुक्त इजलासले अन्तरिम आदेश जारी गरेको हो । अदालतको उक्त आदेशसँगै उक्त फ्याक्ट्री निर्माण रोक्नुपर्ने बाध्यता प्रमुख साम्पाङमाथि आइलागेको छ । डिभिजन वन कार्यालय सुनसरीले उक्त जग्गा राष्ट्रिय वन क्षेत्रको जग्गा भएको बताऊँदै फ्याक्ट्री खोल्नुपर्ने भए जग्गाको भोगाधिकार प्राप्त गर्ने आवश्यक प्रक्रिया पूरा गरेर मात्र काम अघि बढाउन भदौमा उपमहानगरपालिकालाई पत्र लेखेर आग्रह गरेको थियो ।

तर प्रमुख साम्पाङले उक्त जग्गा वनको नभएर सामुदायिक वनको भएको र स्थानीय तहले साबुन फ्याक्ट्री सञ्चालन गर्न पाउने दाबी गर्दै कामलाई निरन्तरता दिएका थिए । यसअघि काम रोक्न आएका सशस्त्र वन रक्षक प्रमुख हरि गिरीलाई प्रमुख साम्पाङले राजनीतिक दलबाट आएका झोले कार्यकर्ता भनेर अपमानपूर्वक हप्काउँदै फर्काएका थिए ।

वन विभागलाई नै चुनौती दिँदै श्रमदान जुटाएर भवन निर्माणलाई निरन्तरता दिएपछि बाध्य भएर वन अधिकारी कालिकोटेले मुद्दा दायर गरेको बताए । उनले भने, ‘स्थानीयलाई रोजगारी दिन साबुन फ्याक्ट्री खोल्नु मेयर साबको अति राम्रो विचार हो, त्यसमा कुनै विमति छैन, तर वन क्षेत्रमा सञ्चालन हुने भएकाले कम्तीमा औपचारिक प्रक्रिया पूरा गर्नोस् ।’

उनको अनुसार साम्पाङको प्रयासको बारेमा अनौपचारिक रूपमा माथिसम्म जानकारी पनि दिइएको थियो । ‘सबै सकारात्मक थिए तर उहाँले कुरै सुन्नुभएन,’ उनले भने । वन क्षेत्रमा उपमहानगरपालिका मातहत फ्याक्ट्री सञ्चालन गर्ने हो भने सरकारबाट भोगाधिकार लिनुको विकल्प नरहेको वन रक्षक प्रमुख गिरीले बताए ।

उनको अनुसार पहिले पनि साबुन फ्याक्ट्रीका लागि वन क्षेत्रमा साढे ५ हेक्टर जमिन माग गरेको बेलामा पनि आफूहरूले डिभिजन वन कार्यालयले जमिन दिन नसक्ने भएकाले मन्त्रिपरिषद्बाट भोगाधिकार प्राप्तिको प्रक्रियामा जानुस् भनेर सम्झाएका थियौं । तर मानेनन् ।

साबुन फ्याक्ट्रीका लागि ८ बिघा १० धुर वनक्षेत्रको जग्गा उपलब्ध गराइदिन भन्दै २०७९ असोज ५ मा नगरले सम्बद्ध वन कार्यालयलाई पत्राचार गरेको थियो । जवाफमा सुनसरीको इनरुवास्थित डिभिजन वन कार्यालयले असोज ११ मा ‘वनक्षेत्रको जग्गाको भोगाधिकार प्राप्तिका लागि प्रचलित कानुनी व्यवस्थाअनुरूप नगरले नै प्रक्रिया अगाडि बढाउन अनुरोध’ गरेको थियो ।

उच्च अदालतको अन्तरिम आदेश पछि बिहीबार प्रमुख साम्पाङसँग प्रतिक्रिया लिन खोज्दा फोन सम्पर्कमा आउन चाहेनन् । बरु उनले आफ्नो ‘हर्क साम्पाङ अ रिभोल्युसन’ फेसबुक पेजमा लेखेका छन्, ‘माया धराने साबुन फ्याक्ट्री निर्माण गर्न नदिन स्टे अर्डर जारी गरे, वन विभाग र पार्टी लागेर धरानको उत्पादन र रोजगारी रोक्न खोजे ।’

जाडोमा डाबर च्यवनप्रासका फाइदा

डाबर च्यवनप्रास आयुर्वेद र नवीन विज्ञानको प्राचीन भारतीय ज्ञानसँग बनाइएको एक सुत्र हो । च्यवनप्राश एक पौष्टिक जाम हो । यसले हाम्रो स्वास्थ्यलाई स्वस्थ्य र तन्दुरुस्त बनाउनको लागि यो फाइदाजनक छ । च्यवनप्रास संस्कृत शब्दबाट आएको शब्द हो छ। ‘ कथित रुपमा दुई प्राचीन ऋषिहरुले यसलाई एक वृद्ध ऋषिलाई ‘च्यवन’ जवानी पुनर्स्थापित गर्नको लागि बनाएका थिए,” जसलाई च्यवनप्राश भनिन्छ ।

घिउ, तिलको तेल र महले जडिबुटीलाई कोशिकाहरुमा गहिराइमा लैजानु उत्प्रेरक एजेन्टको रुपमा काम गर्दछ जबकि महले अन्य प्रमुख तत्वहरुको प्रभावलाई बेवास्ता गर्न र सुरक्षा गर्न मद्दत गर्दछ । च्यवनप्राशले मांसपेशी बलियो, कलिलो र ह्रृष्टपुष्ट बनाउनको लागि सहयोग गर्छ । 

च्यवनप्रासले हाम्रो छालालाई कलिलो नरम र चम्किलो बनाउनको मद्दत गर्छ । बुढ्यौली प्रक्रियालाई सुस्त बनाउन, स्मरणशक्ति बढाउन, मुटुको लागि राम्रो र पाचन, उत्सर्जन र श्वासप्रश्वास प्रणालीको स्वास्थ्यलाई बढाउन पनि च्यवनप्रास लाभदायक रहेको छ ।

डाबर च्यवनप्राश जडीबुटी र प्राचीन आयुर्वेदिकबाट बनेको स्वास्थ्यको लागि फाइदाजनक पौष्टिक जाम हो । च्यवनप्रास विभिन्न जडिबुटी, अमला, घिउ, तिलको तेल र महको मिश्रणबाट बनेको पौष्टिक जाम हो ।

यसमा रहेको मुख्य तत्व अमलाकी हो, जसले शरीरबाट विषाक्त पदार्थहरु हटाउन मद्दत गर्छ । यसको समृद्ध एन्टिअक्सिडेन्ट गुणहरु र चिटामिन सी को उच्चतम स्रोतहरुमध्ये हुन्छ ।

यसमा रहेको घिउले एक शुद्ध मक्खन एक उत्प्रेरक (योगवाहि) को रुपमा कार्य गर्दछ र सेलुलर स्तरमा जाममा सामावेश जडिजुडी को अबशोषण सक्षम गर्दछ । महले शरीरमा मर्मत आवश्यक पर्ने जडीबुटीहरुको उत्प्रेरकको रुपमा काम गर्दछ । यस्तै तिलको तेलले आयुर्वेदिक हर्बल तयारीहरुको लागि काम गर्न बताइएको छ ।

यसलाई कसरी उपभोग गर्ने ?

यो कुनै स्पेसल मौसममा नभएर जुनसकै मौसममा प्रयोग गर्न सकिन्छ । डाबर च्यवनप्रास सिधै उपभोग गर्न सकिन्छ तर तातो दुध वा तातो पानिसँग खाँदा अझ उपयोगी हुन्छ । वयस्कहरुको लागि १ चम्चा दिनमा दुई पटक प्रयोग गर्ने, विहान खाली पेटमा एक चम्चा, नास्ता गर्नु अघि र बेलुकाको खानाको ३० मिनेट अघि एक चम्चा खान सकिन्छ । ३–१२ वर्षका बच्चाहरुको लागि मात्रा दैनिक दुइपटक आधा चम्चा खुवाउनु पर्छ ।

च्यवनप्राशमा पाइने प्रमुख तत्व अमलाले शरीरलाई डिटोक्सिफिकेसन हुन्छ । जसले रगत, प्लीहा, कलेजो र फोक्सो सफा गर्छ । यसको नियमित सेवनले हामी जवान रहन र मांसपेशीलाई स्वस्थ राख्न मद्दत गर्छ ।

साथै यसले रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता बढाउन, पाचन प्रणालीलाई सुढृद गर्न, शरीरको शत्ति र सहनशक्ति निर्माण गरेर रोगसँग लड्ने प्राकृतिक क्षमतालाई बढाउन श्वासप्रश्वास प्रणालीमा सहयोग गर्छ ।

डाबर च्यवनप्राशको नियमित प्रयोगले शरीरको प्राकृतिक प्रतिरक्षाको सार बनाउछ ।
फाइदाहरु

डाबर च्यवनप्रास ४१ भन्दाबढी आयुर्वेदिक जडीबुटीहरुको समय–परीक्षण गरिएको आयुर्वेदिक ढाँचा हो जसले प्रतिरक्षा प्रणालीलाई बढाउन मद्दत गर्छ, जसले गर्दा ब्याक्टेरिया, भाइरस, धुलो र मौसम परिवर्तनको कारण हुने खोकी र चिसो आदि जस्ता दैनिक संक्रमणहरु शरीरलाई बचाउँछ ।

स्वास्थ्यको हिसाबले डाबर च्यवनप्रास सबै उमेर समुहका (बालबालिका, बयस्क र वृद्ध) मानिसको लागि फाइनाजनक छ । भिटामिन सी र एन्टिअक्सिडेन्टले हाम्रो स्वास्थ्यको फाइदाजनक रहेको छ । डाबर च्यवनप्रासले फोक्सोको शत्ति प्रवर्द्धन गर्न अविश्वसनीय काम गर्नसक्छ । यसले श्लेष्म भिल्लीलाई पोषण दिने भएकाले श्वासप्रश्वास मार्गलाई सफा राख्न मद्दत गर्छ ।

यसले हाम्रो शरीरमा बल, उर्जा र विभिन्न संक्रमणहरुबाट जोगाएर स्वास्थ्य प्रतिरक्षा गर्न मद्दत गर्छ ।

डाबर च्यवनप्रासमा पाइने जडिबुटीहरुले फोक्सो जोगाउनका लागि संक्रमणसँग लड्ने मद्दत गर्छ । यस्तै च्यवनप्रासले रुघाखोकी, दम, क्षयरोग, कब्जियत, भोक नलाग्ने, अल्छी लाग्ने र तौल घट्ने जस्ता रोगसँग लड्ने क्षमताको विकास गर्छ । प्रजनन स्वास्थ्य, छाला सुधार्न मद्दत, बुढ्यौली रोक्न र दीर्घायु यसले थप सहयोग गर्दछ ।

प्रतिरक्ष बुस्टर र स्ट्यामिना

च्यवनप्राश एक शक्तिशाली प्रतिरक्षा बुस्टर हो र शरीरलाई हेमोग्लोबिन र सेतो रक्त कोशिकाहरु उत्पादन गर्न मद्दत गर्दछ र रगत, कलेजो र फोक्सोलाई सफा गर्छ । यसले जवानी बढाउन मद्दत गर्छ ।

च्यवनप्रासमा प्राचीनकालदेखि नै स्वास्थ्य परिपूरक र रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता र दीर्घायु बढाउने औषधीको रुपमा व्यापक रुपमा प्रयोग हुँदै आएको पाइन्छ । कुपोषण ।

च्यवनप्रासले कुपोषक तत्वको कमी र गलत पाचन प्रणालीको कारण लाग्ने कुपोषण, कुपोषणविरुद्ध लड्न मद्दत गर्छ । साथै यसले कमजोर स्मरणशक्ति बढाउने मद्दत गर्छ ।


Last Updated on: December 28th, 2022 at 10:25 am


१७०४ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया